Як побудувати альтанку з мангалом своїми руками

На кожній дачі є затишний куточок, спеціально створений для приємних вечорів у колі сім’ї або в компанії гостей. Якщо ви ще не облаштували у себе у дворі таке чарівне містечко, наша інструкція як побудувати альтанку з мангалом своїми руками доведеться дуже до речі.

види альтанок

На перший погляд різноманітність альтанок просто вражає, але насправді за типом конструкції кожну з них можна віднести до одного з трьох видів:

  1. Відкриті. Класичний варіант альтанки, представлений козирком, що лежить на опорних стовпах. Різні види обв’язки надають конструкції стійкість і надають майстру широкий вибір елементів декору. Головна перевага полягає в простоті пристрою, а значить – в легкості монтажу і відносно низькій вартості. Невелика вага дозволяє обійтися без фундаменту. Лише в тому випадку, якщо простінки між опорами виконані з цегли, товстого бруса або з колод, наявність фундаменту обов’язково. Основний мінус – в тому, що альтанка представляє виключно літній майданчик для приємних посиденьок. З настанням осені вітер і холод зроблять її набагато менш затишній.
  2. Закриті. Більше схожі на невеликі будиночки з заскленими вікнами і дверима. У такій споруді цілком затишно навіть взимку, особливо якщо воно підігрівається мангалом або піччю для барбекю. Влітку воно легко може використовуватися в якості гостьового будиночка. Основний недолік – практично повне відділення від природи. Сидячи в такій альтанці, ви фактично перебуваєте в приміщенні. Того ж ефекту можна досягти, якщо будинок оснащений заскленій верандою. Крім того, побудувати закриту альтанку самостійно набагато складніше і дорожче, ніж відкриту, літню. Її схема складніша, тут потрібен грунтовний фундамент і певна майстерність в столярному мистецтві, щоб правильно поставити вікна і двері.
  3. Напіввідкриті. Являють собою проміжний варіант, який поєднує властивості перших двох. Одна, дві або три стіни в такій альтанці закриті, інші – відкриті. Така споруда краще захищає від вітру і дощу, ніж відкрита альтанка, але в той же час не утруднює циркуляцію повітря всередині. Крім того, на закритій стіні можна розташувати полиці і вішалки для речей домашнього вжитку, що дуже зручно, особливо в тому випадку, коли альтанка забезпечена мангалом або піччю.

Конструкції альтанок принципово відрізняються один від одного за призначенням. Перший варіант підійде більше для тих, хто навідується на дачу в літній час і любить провести вихідні на природі. Така альтанка стане притулком від випадкового дощику, але не більше. Для завсідників заміських володінь призначений другий різновид – закрита. Якщо ж альтанка розташована поруч із будинком, то хорошим вибором буде напівзакрита модель. У ній можна поставити мангал і використовувати її як літню кухню в будь-який час року, а застілля в холодну погоду перенести в будинок.

вибираємо мангал

Говорячи про мангалі, найчастіше мають на увазі ту саму жаровню з металу, яка прийшла до нас зі Сходу. Сьогодні до мангалу прийнято відносити також всілякі форми садових печей і барбекю. Ми зупинимося на універсальному варіанті, але про це – трохи пізніше.

Отже, мангали ділять по конструкції на наступні групи:

  • Переносний.

Легко складається і нестійкий. Для легкості робиться з тонкого металу, який погано тримає тепло. Більше підходить для виїздів автомобілем на природу, ніж для постійного застосування. Зовні непрімечателен, але зручний своєю мобільністю. Для облаштування альтанки – не найкраще рішення, проте підійде в якості запасного варіанту.

  • Пересувний.

Більш масивний і привабливий зовні, ніж попередній. Різноманітність дизайнерських рішень тут також набагато ширше. Такий мангал прикрасить альтанку або садовий пейзаж – це вже залежить від того, де ви його сьогодні розмістіть. Оснащений ніжками або коліщатками, що дозволяють переставляти його в зручне місце. Стінки досить товсті, щоб добре утримувати тепло. Часто буває доповнений відкидними стільницями, скриньками для дрібниць і козирком від дощу.

  • Стаціонарний.

Найдорожчий в роботі і складний вид мангала для дачі. Являє собою масивну конструкцію, зазвичай викладену з цегли або каменю. Готувати на такому мангалі – одне задоволення, так як він здатний довго утримувати тепло і часто буває оснащений додатковими поверхнями (пальник для казана, стільниця і т.д.).

Мінус полягає в неможливості пересунути конструкцію в інше місце. Однак будь-який мангал важко буде переставляти з місця на місце в альтанці, так як місце розташування витяжки фіксоване … Ця конструкція будується раз і назавжди, як будувалася колись піч з цегли, якою вона по суті і є. Такий мангал нелегко зробити самому, не маючи великого досвіду в будівництві, і вже точно неможливо побудувати швидко. Втім, кінцевий результат вартий витрачених зусиль.

Де розташувати мангал

Зрозуміло, наявність мангала всередині альтанки дає власнику величезну перевагу: можливість не звертати уваги на погоду. Навіть якщо на дворі снігопад, ваші шашлики будуть готові вчасно.

З іншого боку, таке розташування – справа досить клопітка, особливо якщо мова йде про альтанці закритого типу. В цьому випадку доведеться споруджувати витяжку. Якщо ви схилилися до другого варіанту, то креслення альтанки повинні відображати місцезнаходження витяжки та димаря. Монтувати їх слід до того, як буде закінчена дах.

Вибір фундаменту

Перед тим, як побудувати альтанку, необхідно підготувати підставу для неї. Існує три основних види фундаменту, застосовуваних в якості підстави для альтанок:

  • Стовпчастий. Ідеальне рішення, якщо ви плануєте покласти в альтанці підлоги з дерева. Складається з занурених в грунт стовпів, розташованих по периметру підстави. Як правило, підлоги в такій альтанці роблять з дощатого настилу, що ускладнює монтаж мангала.
  • Стрічковий. Розташовується по периметру конструкції, і для установки мангала або барбекю вам буде потрібно споруджувати всередині альтанки ще один, додатковий фундамент. Зрозуміло, під легкий металевий мангал не потрібен фундамент, але що якщо через пару років ви вирішите встановити в альтанці стаціонарну цегляну піч? Заливка стрічкового фундаменту передбачає прив’язку до нього фундаменту для мангала – це буде розумним рішенням. Однак після цього перед вами все ж постане завдання оформлення статей в альтанці.
  • Плита. Найбільш витратний, але при цьому простий і надійний варіант. Такий фундамент служить одночасно і підставою під мангал, а також знімає питання про вибір покриття для підлоги. При бажанні, ви можете викласти підставу плиткою або каменем. Головна особливість такого фундаменту – можливість його застосування незалежно від типу грунту і масивності конструкції.

Робимо альтанку: покрокова інструкція

Найпростіший вид альтанки на дачі – відкрита, зроблена з дерева. Вона хороша і тим, що дерев’яна поверхня завжди виглядає виграшно. Дрібні недоліки, допущені недосвідченим майстром, не кидаються в очі і не псують загального враження від конструкції. Саме тому ми зупинимося на даному варіанті.

Така літня альтанка не потребує серйозному фундаменті, однак фахівці настійно рекомендують під будь-яка споруда робити бетонну основу – будь це альтанка або елементарний навіс. Чому?

По-перше, це набагато зручніше, ніж просто земля під ногами.

По-друге, якщо в майбутньому ви вирішите оновити будівництво і замінити її на цегляну, – наявність готового фундаменту помітно скоротить фронт робіт.

Однак ще до того, як зробити альтанку і навіть залити фундамент, необхідно провести розрахунки і зробити креслення.

Проект альтанки

Навіть найпростішу конструкцію слід зводити по заздалегідь зробленій кресленням. У проекті вказується ширина, довжина і висота альтанки, а також розміри крокв.

Візьмемо для прикладу будова з підставою 3 × 4 м. Висота стійок буде 2,5 м.

Для каркаса потрібно матеріал для верхньої, середньої і нижньої обв’язки. Один з простінків залишаємо відкритим – це простір для входу, і тут обв’язка буде тільки вгорі. Таким чином, вам знадобиться:

  • Брус 100 × 100 × 2 – 6 шт.
  • Брус 100 × 100 × 3 – 6 шт.
  • Брус 100 × 100 × 4 – 2 шт.
  • Брус 100 × 150 × 2,5 – 6 шт. (Стовпи).

Стовпи можна зробити і з металевих труб, однак такий варіант буде виглядати менш стильно, ніж конструкція з бруса або колод, тому віддамо перевагу дерев’яну модель.

Кроквяна система буде представлена спеціальними фермами, які можна купити готовими. Якщо ви не маєте досвіду у виготовленні крокв, краще саме так і вчинити, щоб уникнути можливих помилок в розрахунках. Однак для тих, чиє бажання зробити все самому дуже вже велика, існує чимало навчальних відео, які допоможуть досягти своєї мети. Зрозуміло, ферми теж повинні бути з дерева. Бажане відстань між ними – 80 см. Таким чином, знадобиться 5 ферм.

Фундамент

Технологія зведення фундаменту для альтанки мало чим відрізняється від заливки будь-який інший бетонної площадки:

  • Намічаються кордону споруди і огороджуються кілочками з мотузкою.
  • Готується котлован глибиною від 40 до 50 см.
  • По периметру котловану робляться ями глибиною 1,5 м і встеляли геотекстилем. У них будуть закріплені опори з дерева. Всього потрібно 6 опор (6 ям) – по кутах майданчика і по центру кожної зі сторін.
  • Встановлюється опалубка по всьому периметру котловану.
  • На дно котловану і ям укладається подушка товщиною 20 см і ретельно утрамбовується.
  • З арматури діаметром 8 – 12 см готується армирующий каркас і розміщується на дренажну подушку в котловані.
  • В ями ставимо стовпи з бруса 100 × 150 × 250, суворо контролюючи їх вертикальне положення за допомогою рівня. Дерево перед цим обробляємо антисептичним розчином.
  • Заливається бетонний розчин.

Догляд за застигає підставою потрібно такий же, як і за іншими бетонними майданчиками: його поверхню слід ретельно вирівняти і накрити мокрою мішковиною. Якщо погода спекотна, фундамент слід щодня поливати, щоб уникнути розтріскування.

зведення альтанки

Будівництво самої альтанки з дерева починається зі створення каркасу, який умовно ділиться на 5 складових:

  1. Опори (вони вже встановлені).
  2. Нижня обв’язка.

Робиться з бруса 10 × 10см в формі прямокутника або квадрата, в залежності від плану. У нашому випадку це прямокутник. Ця деталь альтанки більш інших буде піддаватися впливу вологи, тому вона підлягає неодмінною обробці антисептиком. Бруси довжиною 2 і 3 м закріплюємо на висоті 5-10 см від фундаменту за допомогою куточків.

  1. Верхня обв’язка.

Монтуємо по верху опор горизонтальні бруси довжиною 3 і 4 метри, помістивши їх в пази, зроблені в торцях опорних стовпів. Таким чином конструкція буде зафіксована. Перевіряємо рівень нахилу верхньої обв’язки – він повинен бути не більше 3%.

  1. Середня обв’язка.

Вона ж буде служити і поручнями в альтанці. Її висота може бути будь-яка, в залежності від вашого бажання. Простір від неї до нижньої обв’язки можна обшити будь-яким вподобаним матеріалом або доповнити декоративними перекладинами з дерева.

  1. Кроквяна система і дах.

Найскладніша і відповідальна частина зведення альтанки з мангалом. Встановлюємо ферми за допомогою таких же куточків і саморезов, які застосовували і на попередніх етапах роботи. У місцях, де ферми кріпляться до обв’язки, для вірності вирізаємо пази.

Перш, ніж покласти покрівлю, слід монтувати витяжку для мангала.

Монтаж витяжки для мангала

Витяжка кріпиться на стійках або підвішується за допомогою металевих ланцюгів на кроквах. Другий варіант більш простий і мальовничий, тому зупинимося на ньому.

Монтуючи димохід, слід дотримуватися наступних правил:

  • Висота труби повинна бути не менше 3 метрів, діаметр – не менше 15 см.
  • Герметизувати димохід слід за допомогою еластичної проходки. Можна застосувати і патрубок з металу, але виглядати конструкція буде більш громіздко.
  • Труба, що виходить на дах, повинна бути ретельно теплоізольована щоб уникнути загоряння покрівлі.

Після того, як витяжка буде встановлена, можна приступити до покриття крокв покрівельним матеріалом. Це може бути бітумна або металева черепиця, полікарбонат, дерев’яні дошки, покладені внахлест або будь-який інший матеріал. Найкращий варіант для альтанки – бітум, так як під час дощу він виробляє набагато менше шуму і гармонійно виглядає в комбінації перекриттями з дерева.

Мангал з цегли

З огляду на, що альтанка має масивний фундамент, ви вільні з вибором різновиди мангала. Установка металевої конструкції не займе багато часу – по суті, вона готова до експлуатації в той момент, як ви поставите її під витяжку.

Розглянемо другий, більш складний варіант – зведення мангала з цегли.

Для здійснення задуму вам знадобиться повнотіла керамічна цегла М200 або М250. Шамотна в цьому випадку не годиться, тому що занадто сильно вбирає вологу. Та й температури в мангалі не ті, що в печі, а вартість такого цегли помітно вище, ніж у керамічної.

Як розчин знадобиться суміш глини і піску з додаванням невеликої кількості цементу. Хорошим рішенням буде купити готову пічну суміш без шамоту, щоб не помилитися в пропорціях. Бетон для цього не підходить.

Товщина шва строго витримується – від 3,5 до 5 мм.

Для гідроізоляції під перший ряд, а також між першим і другим кладеться шар руберойду або гидроїзола – не забуваємо про гігроскопічності цегли.

Цегла кладемо так, щоб горизонтальні шви в сусідніх рядах не збігалися. Всього робимо 13 рядів, але в 6 і 10 ряду цегли кладуть поперек кладки, щоб вони виступали з обох сторін. Ці виступи стануть в нагоді вам в майбутньому для установки піддонів, решіток і шампурів.

Після 6 ряду, починаючи з 7, кладку слід продовжувати тільки з одного боку – робота над першою камерою закінчена. За бажанням, це може бути права чи ліва камера, але по ширині вона в будь-якому випадку поступається другий. Вузька частина мангала виконує роль столика. Її можна буде покрити цементної плитою товщиною 10-12 мм, застосувавши ту в негорючей стільниці.

Готування буде здійснюватися в більш широкої частини, роботу над якою слід продовжити ще на 7 рядів. Не забудьте на 10 ряду зробити виступ, як на 6. Це дозволить регулювати висоту розташування решіток і шампурів.

Незважаючи на те, що гігроскопічність у керамічної цегли нижче, ніж у шамотного, вашому мангалу не завадить додатковий захист у вигляді шару спеціального складу на кшталт лаку КО-85.

У процесі роботи слід постійно контролювати, щоб стінки були строго вертикальними. Це має велике значення для справної роботи мангала.

Використовувати мангал з цегли швидко не вийде. Від 5 до 7 днів він буде сохнути без вогню, а після – стільки ж днів його слід потроху протоплювати, щоб правильно підсушити кладку.

Альтанки від компанії АЛЬФА-Забір на будь-який смак

Представлена вашій увазі альтанка своїми руками – не таке вже складне завдання для майстра, який звик тримати в руках інструмент.

Однак зведення більш елегантного споруди вимагає набагато більшого досвіду. Компанія АЛЬФА-Забір пропонує свої послуги тим, хто звик жити зі смаком. У нашому каталозі ви знайдете будь-яку альтанку – з дерев’яного бруса, колод, металу, дощок або цегли, річну або закриту, квадратну або будь-який інший форми; вибір продукції досить багатий.

Ми створимо у вас у дворі казковий куточок, який на довгі роки стане місцем теплих дружніх зустрічей і предметом вашої гордості.

[Всего голосов: 0 Средняя оценка: 0]